Պետական սահմանի անցման կետերում սահմանային վերահսկողություն կիրականացնեն ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը, իսկ մաքսային վերահսկողություն՝ մաքսային մարմինները:
«Պետական սահմանի մասին» օրենքում, ինչպես նաեւ «Մաքսային կարգավորման մասին» եւ կից այլ օրենքներում առաջարկվող լրացումներն ու փոփոխությունները քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը:
Պետական վերահսկողական գործառույթների կատարման անհրաժեշտության դեպքում դա եւս կիրականացնեն վերոնշյալ մարմինները: Առանձին դեպքերում ժամանակավորապես պետական սահմանի անցման կետերում հնարավոր կլինի տեղակայել նաեւ վերահսկողական գործառույթներ իրականացնող այլ մարմիններ:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացության մասին հայտնել է Ծովինար Վարդանյանը: Նախաձեռնության ընդունման արդյունքում տնտեսվարողը մաքսային անցման կետերում կառնչվի մեկ պետական մարմնի հետ:
Պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանի, Նարեկ Զեյնալյանի, Լուսինե Բադալյանի, Հայկ Ցիրունյանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը, պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանի եւ Ծովինար Վարդանյանի հեղինակած «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին», «Վիճակախաղերի մասին» օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը, Կառավարության հեղինակած ««Ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական հարկի նպատակային օգտագործման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին»  օրենքի նախագիծը քննարկվել են երկրորդ ընթերցմամբ:

Пограничные войска СНБ будут осуществлять пограничный контроль в пунктах пропуска через государственную границу, а таможенный надзор – таможенные органы.
Заместитель председателя Комитета государственных доходов РА Ц.Согомонян представила предлагаемые дополнения и изменения в законы “О государственной границе”, “О таможенном регулировании” и другие прилагаемые документы.
При необходимости выполнения функций государственного контроля это также будет осуществляться вышеуказанными органами. В отдельных случаях возможно временное развертывание других органов, осуществляющих надзорные функции, в пунктах пропуска через государственную границу.
Ц.Варданян проинформировала о положительном заключении Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам. В итоге принятия инициативы бизнес будет контактировать с одним государственным органом на таможенных постах.
Предложенные рядом депутатов пакеты проектов о внесении изменений и дополнений в Гражданский кодекс РА, законы “О государственной регистрации прав на имущество”, “Об играх с выигрышем,   интернет-играх с выигрышем и игорных домах”, “О лотереях”, “О целевом использовании природоохранительного налога, уплачиваемого обществами” обсуждены во втором чтении.